IZVANUČIONIČKA NASTAVA

Učenici četvrtih razreda povodom obilježavanja Mjeseca hrvatskog turizma posjetili Vid i uživali u vožnji lađom rijekom Norin

Učenici četvrtih razreda s učiteljicama Marijom Volarević, Dajanom Marinović, Marijanom Kljusurić, Aleksandrom Lukić-Skelić i Anđelkom Medak povodom obilježavanja Mjeseca hrvatskog turizma posjetili su 3. listopada 2022. godine mjesto Vid i upoznali se s kulturno-povijesnim spomenicima toga mjesta.

U Arheološkom muzeju Narona dočekala ih je kustosica koja ih je pričom o nastanku Muzeja i o staroj Naroni provela kroz prošlost. To je prvi arheološki muzej “In situ” (na mjestu nalaza) u Hrvatskoj gdje je otkopano 16 hramskih kipova cara Augusta i njegove obitelji kao i ostalih rimskih moćnika i božanstava. Učenici su se upoznali i s različitim običajima i predmetima koje su koristili stari Rimljani.

Nakon Muzeja posjetili smo crkvu Gospe Snježne uz koju ponosno stoji spomenik Domagojevih strijelaca.

Svi razredi okupili su se uz rijeku Norin i s oduševljenjem sjeli u  neretvansku lađu što je bio poseban doživljaj za sve, a posebno za one kojima je to bila prva vožnja lađom. Ploveći Norinom učenici su uživali u prirodnim ljepotama našeg zavičaja. Vidjeli smo vrbe, trske, lopoče i lokvanje, ali i žabe, patke i gnjurce. Vožnju lađama iskoristili smo kako bismo ponovili sadržaje Prirode i društva o uvjetima života, važnosti vode, Sunca, zraka i tla za život ljudi, biljaka i životinja. Norinom je odzvanjala vesela pjesma naših učenika. Dolaskom na izletište restorana Lopoč počeo je najzanimljiviji sat. Uživali su u igrama povlačenja konopa, vožnji kariole, utrci u vrećama, a zabavili su se i igrajući odbojku. Sat Likovne kulture bio je poseban, uz rijeku, gdje su učenici po sjećanju olovkom crtali kulturno-povijesne spomenike koji su ih se posebno dojmili.

Lađama smo nastavili do Momića, kratko se odmorili, a zatim zasladili ukusnim ručkom i desertom. Našu terensku nastavu priveli smo kraju slušajući Legendu o kralju Norinu i rješavajući nekoliko zanimljivih zadataka riječima.

Klikom na fotografiju ispod, pokreni video!

Povratkom u Metković završila je  terenska nastava, a učenici prepuni dojmova  s nestrpljenjem čekaju novu priliku za razrednu avanturu izvan škole.

Piše učiteljica razredne nastave Anđelka Medak, dipl. uč.

objavio: Ivana Čarapina   datum: 7. 10. 2022.

1.

« Srpanj 2024 »