HRVATSKI JEZIK

POSJET GRADSKOJ KNJIŽNICI

Obrazovan je onaj koji zna gdje će naći ono što još ne zna!

Učenici  sedmih  razreda sa svojim učiteljicama  Hrvatskoga jezika Tatjanom Hazirović - Juračić, Ivom Stojić Dominiković i Manuelom Šiljeg Malezija  ovaj tjedan  posjetili  su Gradsku knjižnicu  Metković. Razlog posjeta je upoznati se s pojmom i sadržajem referentne zbirke. Uz vodstvo knjižničarke Vesne Vidović  upoznali su se s pojmom referentne zbirke i načinom traženja podataka. Učenici su se odlično snašli u zadacima koje su dobili.  Vrlo brzo su  shvatili  da su oni generacija interneta i da im je ovaj oblik pretraživanja nepoznat. No, nisu se dali pokolebati i ozbiljno su prionuli poslu. Zanimljivo je bilo vidjeti kako timski rješavaju zadatak, komentiraju, raspravljaju i zajednički dolaze do rješenja.  Zaključili smo da nam je ovaj sat Medijske kulture bio drugačiji nego inače i da na ovakav način i ubuduće želimo učiti.

Piše: uč. hrvatskoga jezika Manuela Šiljeg Malezija, prof.

Referentna zbirka

Zbirka svake knjižnice koja se sastoji od:

• Enciklopedija- naučno djelo koje daje sistematski (po abecedi) pregled znanja (opća enciklopedija) ili zbir podataka o nekoj grani znanosti ili umjetnosti (specijalna, stručna enciklopedija)
  • Leksikona- rječnik ili knjiga u kojoj su abecednim redom poredani i protumačeni različiti pojmovi (enciklopedija manjeg formata i obima)
  • Atlasa- skup geografskih ili astronomskih karata uvezenih u jednu knjigu, a kasnije i knjiga karata sa slikama iz pojedinih grana znanosti ili umjetnosti
  • rječnika- knjige u kojima su sakupljene riječi i sklopovi riječi jednog ili više jezika i u kojima se daje opis njihove upotrebe i njihova značenja i ostalih priručnika.

Referentnom zbirkom mogu se koristiti svi članovi knjižnice, ali samo u prostorijama knjižnice, tj. u čitaonici. Građa koja spada u referentnu zbirku ne posuđuje se korisnicima izvan knjižnice.

objavio: Administrator   datum: 27. 10. 2022.

1.

« Srpanj 2024 »