Moja metkovska baština (brošura)

Ovim putem želimo se zahvaliti autoru arheologu Ivanu Volareviću i nakladniku Udruzi mladih Kolektiktiv koji su darovali brošuru petašima Osnovne škole Stjepana Radića. Naime, riječ je o brošuri Moja metkovska baština koja je tiskana u povodu 600. obljetnice prvog pisanog spomena grada Metkovića. Autor teksta i ilustracija je arheolog Ivan Volarević, dok su za fotografije zaslužni Ustanova za kulturu i sport Metkovića, Marin Veraja, Josip Cvitanović i Antonia Vodanović. Učiteljice povijesti Marija Buljubašić i Mandica Boras predstavile  su brošuru učenicima 5. a, 5. b, 5. c, 5. d i 5. e.

Autor je zanimljivim ilustracijama i tekstom dočarao učenicima materijalnu i nematerijalnu kulturnu baštinu grada Metkovića od prapovijesti do suvremenog doba. Učenici su saznali kako se prapovijesno naselje nalazilo na Verajinu repu na Dubravici, dok su kamene gomile pronađene na Dragoviji i Ograđu. Uz pomoć Publicija upoznali su Augusteum u Naroni  i naronitansku baziliku ispod crkva sv. Vida u Vidu. Kroz fotografije su proučavali baštinu grada Metkovića (Crkva sv. Ilije, Gradski park, Željeznički kolodvor, Gubave kuće, Zgrada Vage, Kuća Mandrapa, Mlin, Robna kuća). Zatim su se prisjetili Maratona lađa, tradicijskih plesova i pjesama s Neretve, Žudija i Poklada. Na kraju brošure nalaze se upute kako čuvati i istraživati Metkovsku baštinu u pratnji odraslih. Učenici su oduševljeni brošurom te ih veseli daljnje istraživanje svoje baštine. Brošura je darovana i Školskoj knjižnici.

Fotogaleriju možete pogledati OVDJE.

Piše uč. povijesti Mandica Boras, prof.

objavio: Ivana Čarapina   datum: 1. 2. 2023.

1.

« Srpanj 2024 »