Susret s književnicom Sanjom Pilić

U ponedjeljak je u školskoj knjižnici OŠ Stjepana Radića održan književni susret za učenike od 2. do 5. razreda s književnicom Sanjom Pilić.

Knjižničarka Ivana Čarapina je  u suradnji s izdavačkom kućom Alfa organizirala  susret na kojem je ova, djeci  omiljena, autorica  predstavila svoje knjige Nemam vremena i Mrvice iz dnevnog boravka. U prepunoj je knjižnici Sanja Pilić plijenila pozornost do samog kraja susreta, a svojom je duhovitošću i spontanošću opravdala  epitet najpopularnije hrvatske književnice za djecu.

Naime, Sanja Pilić je do sada napisala 25 romana za djecu od kojih je čak šest na popisu osnovnoškolske lektire. Osim ova dva  koje je predstavljala učenicima,  poznata je po romanima E, baš mi nije žao, Sasvim sam popubertetio, Hoću i ja, Što mi se to događa?, Hoću biti posebnaaaaa i dr.

Piše za djecu, mladež i odrasle, a  dobitnica je mnogobrojnih književnih nagrada: nagrada Grigor Vitez za knjige O mamama sve najbolje i Sasvim sam popubertetio, nagrada Ivana Brlić-Mažuranić za knjige Mrvice iz dnevnog boravka  i Zafrkancije, zezancije, smijancije i ludancije te nagrada Mato Lovrak za knjigu Što mi se to događa?. Dobila je i nagrade Kiklop za roman Hoću biti posebnaaaaa! i za slikovnicu Maša i gosti". Godine 2011. dobila je međunarodno priznanje White Ravens za knjigu "Hej, želim ti nešto ispričati!"

Brojna pitanja i duhoviti odgovori učinili  su ovaj susret učenicima zanimljivim, a koji  nisu krili svoje zadovoljstvo  kad su  saznali neobične  pojedinosti iz Sanjinog života. Svakako je bilo zanimljinvo čuti kako je upravo Sanja bila inspiracija za pisanje svojoj majci, također poznatoj književnici za djecum Sunčani Škinjarić.

Sanja Pilić je metkovske osnovce oduševila, a na kraju je susreta, okružena hrpom učenika, rado  podijelila  autograme za dugo i lijepo sjećanje.

„Najstalnija  kulturno-javna djelatnost školske knjižnice  su književni susreti, koji  su vrlo korisni događaji jer približavaju djeci knjigu kroz razgovor s njezinim autorom. Upoznajući autora, učenik upoznaje pozadinu samog djela, ulazi u onu dubinu pročitanog koju ne dobiva čitajući samu knjigu.“,  istaknula je knjižničarka Ivana Čarapina koja uspješno već 10 godina organizira susrete s poznatim hrvatskim književnicima čija djela učenici čitaju za lektiru.

objavio: Administrator   datum: 20. 3. 2013.

« Svibanj 2024 »