Učenički biseri

Poezijom protiv ispitivanja

Raspored u određenim periodima školske godine zaista zna biti krcat, i svaki će se učenik složiti da u tjednu postoji barem jedan ‘težak dan’. Kad se isti još poklopi s testom ili  usmenim ispitivanjem, malo je onih koji se ne bi najradije pokrili dekom po glavi i bez posljedica prespavali dan. U lovu na što bolje ocjene, u strahu od neuspjeha, mnogi se ne žele ili ne znaju nositi sa stresom kojeg donose provjeravanja njihovoga znanja. Tijekom svog radnog vijeka učitelji se naslušaju svakakvih izgovora i zamolbi i u velikom broju slučajeva ostaju nijemi i dosljedni svome planu.

Ovih dana, u Osnovnoj školi Stjepana Radića, učenici jednog osmog razreda smislili su, nesvakidašnji i spomena vrijedan, način kako odgoditi ispitivanje. Na učiteljskom stolu ostavili su svom omiljenom učitelju pjesmu i čokoladu.  Za čokoladu je dokazano da podiže raspoloženje, ali pjesma obara s nogu.

Stihovi, nabijeni lirskom emocijom patnje koja izvire iz učeničke svakodnevnice, pjesničke slike poznate svakom tko je strepio od ispitivanja, nikoga pa ni predmetnog učitelja nisu ostavili ravnodušnim. Ispitivanje je bilo odgođeno! Pa sad recite, da se ne isplati pisati poeziju!

Nastavniče, Vi ste nama top,

ali ako nas ispitate bit će suza potop.

Sila i gibanje nam nije sjelo

od ruke,

zato nas nemojte pitati da

ne budu muke.

Nismo se gibali,

nismo kroz knjigu prešli,

pomaka nema,

a doma će biti problema.

Sljedeći put sve ćemo znati,

vjerujte nam, nećemo Vas razočarati.

Nadamo se da ćete razmisliti

o postupku svome,

jer ne pišemo mi pjesmu

bilo kome.

objavio: Ivana Čarapina   datum: 17. 2. 2023.

1.

« Srpanj 2024 »