Picasso u „plavoj“ fazi – prvo mjesto na Gala zabavi

Pokladna Gala zabava 2023. održana je u subotu, 18. veljače u metkovskom Hotelu Narona. Okupilo se je stotinjak maškara podijeljenih u osam skupina, a pet ih se je natjecalo za nagrade svojim maskama i nastupom.

U popriličnoj konkurenciji, učitelji OŠ Stjepana Radića zamaskirani u Picassa u njegovoj „plavoj“ fazi, osvojili su 1. mjesto, ekipa Katra drugo, a treće Wednesday Addams family. Picasso i njegova umjetnička djela se zahvaljuju ravnateljici Boženi koja ih je podržala, domaru Pavi koji je pomogao u izradi okvira, te svima koji su prepoznali njihovu masku i glasovali za njih. Ovo je bilo prvo učiteljsko sudjelovanje u maškarama, a nadamo se kako će iduće biti brojnije, te da će sudjelovanje na Gala zabavi postati tradicija u našoj školi.

Zašto su učitelji izabrali Picassa?

Kao pravi učitelji, ni u maškarama nisu mogli odoljeti a da ne djeluju edukativno. Pablo Ruiz Picasso bio je španjolski slikar. Potpisivao je svoje slike Picassom, djevojačkim prezimenom svoje majke. Jedan je od najistaknutijih slikara 20. stoljeća. Njegov je talent bio izniman od najranijeg djetinjstva. U Barceloni, gdje je pohađao školu, kao i u Madridu, gdje je bio svakodnevni posjetitelj muzeja Prado, ispitivao je sve vezano za slikarstvo, a sanjao je i Pariz, u koji je konačno stigao u listopadu 1900. godine. Picasso je bio začetnik i inspirator slikarskih pravaca poput kubizma i sugestivnog ekspresionizma, koji predstavljaju pravi revolucionarni zaokret u modernoj likovnoj umjetnosti.

Njegov veliki opus obuhvaća nekoliko stvaralačkih faza: "plavu", "ružičastu", "kubističku", zatim "klasičnu", "nadrealističku" i "ekspresionističku". Gotovo da nema područja umjetnosti u kojem Picasso nije iskazao svoj umjetnički stvaralački genij. Naši učitelji nisu mogli odoljeti a da ne prikažu njegovu „plavu“ fazu.

Do sljedeće prigode, klikom OVDJE možete pogledati kako su učitelji predstavili svoju masku.

Piše pedagoginja Nikolina Vugdelija, prof.

objavio: Ivana Čarapina   datum: 21. 2. 2023.

1.

« Srpanj 2024 »