DANI OCA ANTE GABRIĆA

Plesni asambl Bhoomika iz Indije u posjetu OŠ Stjepana Radića

Kreativni plesni centar Bhoomika iz Indije  uz potporu ICCR-a (Indijskog vijeća za kulturnu razmjenu), Veleposlanstva Indije u Hrvatskoj, Zaklade otac Ante Gabrić i Grada Metkovića, u sklopu Dana oca Ante Gabrića, nastupit će u Gradskome kulturnom središtu Metković u utorak, 21. veljače s početkom u 19 sati. Ovaj spektakularni suvremeni plesni ansambl koji je privukao  pozornost na velikim svjetskim festivalima čini plesnu skupinu poznatu po inovativnosti i eksperimentalnoj koreografiji koja ulijeva novi duh u tradicionalni indijski ples.

Plesači Boomike, njih sedam uz svog umjetničkog voditelja i koreografa, Bharata Sharmu, posjetili su Metković i Osnovnu školu Stjepana Radića. Uz podršku Grada Metkovića prigodno druženje uz raznolik program knjižničarka Ivana Čarapina i učiteljica Aleksandra Lukić Skelić uz pomoć uč. engl. jezika Dragane Grgić organizirale su u prostoru školske knjižnice. Srdačnu dobrodošlicu gostima uputila je ravnateljica Božena Nikoletić ističući kako smo u osobi Sluge Božjega Ante Gabrića trajno povezani s Indijom, jer svatko tko dođe iz druge domovine našega oca Ante naš je dragi gost i prijatelj.  Članovi Kulturnog umjetničkoga društva Metković, plesači i svirači, pod vodstvom Anđeline Jerković i voditelja mandolinskog orkestra KUD-a  Tomislava Herceg pokazali su raskoš svoga talenta i djelić hrvatske i neretvanske folklorne tradicije. Na veliko oduševljenje gostiju iz Indije predstavili su se sa zdravicama (zdravičar Dino Čolaković), pjesmama Sve se more (a capella) i uz pratnju orkestra Oj, visoki jablane te ples neretvanski šotići.  Ples je univerzalni ljudski jezik koji razumije cijelo čovječanstvo, a gospodin Bharat je osobito pohvalio ljubav djece i mladih, kao i njihovih voditelja, u očuvanju tradicijskih vrijednosti.

Koliko je Hrvatska lijepa zemlja pokazale su učenice 8. razreda Karla Prskalo, Gabrijela Mandić i Kristina Sušak koje su s knjižničarkom Ivanom uz film pripremile i zanimljivu prezentaciju o tome po čemu je Hrvatska jedinstvena u svijetu, a na kraju su istaknule kako smo preko našega misionara oca Ante Gabrića trajno povezani s Indijom.

Prije dolaska u školu gosti iz Indije imali su priliku prošetati Metkovićem, posjetiti Prirodoslovni muzej Metković i rodnu kuću oca Ante Gabrića uz pratnju Sare Obrvan i Ilijane Vego i Suzane Antonini iz Srednje škole Metković. Nakon Metkovića ovaj plesni ansambl nastupit će u Dubrovniku, gradu čija povezanost s Indijom seže još od  16. stoljeća. Naime, stari Dubrovčani  shvatili su važnost Indije u ondašnjoj svjetskoj trgovini, pa su osnovali svoju koloniju,  imena Sao Braz (odnosno Sveti Vlaho), a  crkava sv. Vlaha (St. Blaise Church) koju su tada sagradili očuvana je do današnjih dana.

Susret dvije kulture, plesača različitih stilova i generacija  završio je zajedničkim fotografiranjem i ugodnim druženjem. Preostaje nam samo planirati odlazak u Indiju, a naši bi zdravičari rekli AKO BOG DA!

Djelić atmosfere možete pogledati OVDJE.

Piše Ivana Čarapina, prof. i dipl. bibl.

objavio: Ivana Čarapina   datum: 21. 2. 2023.

1.

« Srpanj 2024 »