Lidrano 2013.

Uspjeh naših učenica na Državnoj smotri LIDRANO

Ovogodišnja Državna smotra LiDraNo je održana u Primoštenu od 7. do 9. travnja 2013. godine gdje su učenici osnovnih škola Republike Hrvatske pokazali svoje radove u šest izraza: literarnom, dramskom (pojedinačni i skupni scenski nastupi), novinarskom (samostalni novinarski radovi i školski listovi), te radijskom izrazu. Na smotri je sudjelovalo oko 500 učenika i mentora što ovo natjecanje čini najbrojnijim. Među njima su i naše dvije učenice Marijeta Kežić koja se natjecala u kategoriji pojedinačni scenski izrazi i učenica Mara Obradović u kategoriji samostalnog novinarskog rada. Za uspjeh naših učenica zasigurno je zaslužna i njihova mentorica prof. i dipl. bibl. Ivana Čarapina. Naime, izrazi i radovi ovih učenica su prosuđivani na četiri razine (školska, međugradska, županijska i državna) te su u svojim kategorijama uspješno predstavljale našu školu i Dubrovačko-neretvansku županiju. O kvaliteti naših učenika na Lidranu govori i činjenica da samo zbog toga što na smotri ne može biti više od jednog učenika iz iste škole, neki naši učenici nisu mogli biti sudionici državnog Lidrana.

Sa simpatičnom narodnom pjesmom Izjelica u pojedinačnom scenskom izrazu se predstavila učenica 6. d razreda  Marijeta Kežić čiji se nastup svidio i prosudbenom povjerenstvu i publici. Lako pamtljiva i ritmična pjesma, Marijeti je priskrbila nadimak Izjelica i učinila ju prepoznatljivom među ostalim sudionicima.

U kategoriji samostalnog novinarskog rada na državnoj je smotri sudjelovalo samo 15 učenika, a Mara Obradović učenica 8. e razreda je odabrana kao jedina iz dvije južne županije, Dubrovačko-neretvanske i Splitsko-dalmatinske. Za Maru i njenu mentoricu Ivanu Čarapinu ovo je zaista veliki uspjeh. Naime, Mara Obradović se predstavila sa svojim novinarskim člankom Brkovi su opet u modi gdje je na vrlo humorističan i upečatljiv način proučavala brkove.

Neobičan izbor teme svakako je doprinio da su članovi prosudbenog povjerenstva, ali ovaj put i preostali učenici i njihovi mentori koji su se natjecali u ovoj kategoriji, izabrali Maru da na svečanom zatvaranju Lidrana pročita svoj rad. Naime, na svečanosti zatvaranja iz svake od 6 kategorija izdvoji se po jedan najdojmljiviji uradak koji se i predstavi mnogobrojnoj publici. „Među 500 sudionika Lidrana, vidjeti svoju učenicu kako se penje i na pozornicu i čita svoj rad, a uz to se prekida pljeskom i ovacijama publike, za mene je neprocjenjivo i predivno. Ne sjećam se kad je, i je li ikada, neki učenik iz ovog dijela Hrvatske nastupio na svečanosti zatvaranja“, oduševljeno je rekla mentorica Ivana Čarapina.

Smotra LiDraNo  razvija i potiče učeničko literarno, dramsko-scensko i novinarsko stvaralaštvo, promiče učeničko pisano i govorno izražavanje na hrvatskome jeziku, otkriva, pratiti i potiče učenike posebnih sklonosti, sposobnosti i kreativnosti.

Stručne razgovore i okrugle stolove s voditeljima i učenicima, članovima školskih družina održali su članovi prosudbenih povjerenstava, među kojima su priznati i poznati novinari i urednici novina, kazališni redatelji, glumci, dramski pedagozi, televizijski i radijski djelatnici, kao što su redatelj Mario Kovač, glumica Vlasta Ramljak i glumac Luka Dragić, dramaturginja Tanja Kirhmajer te književnici Enes Kišević , Damir Miloš, Željka Horvat Vukelja.

Smotra LiDraNo  razvija i potiče učeničko literarno, dramsko-scensko i novinarsko stvaralaštvo, promiče učeničko pisano i govorno izražavanje na hrvatskome jeziku, otkriva, pratiti i potiče učenike posebnih sklonosti, sposobnosti i kreativnosti, a takvih je učenika u našoj školi zaista mnogo.

objavio: Administrator   datum: 12. 4. 2013.

« Svibanj 2024 »