NTC program za potencijalno darovite učenike

U našoj školi se je tijekom ove školske godine provodio NTC program za potencijalno darovite učenike. Nakon preporuke učiteljica četvrtih razreda, učenike je testirala psihologinja Maja Kapustić Jurinović. Dvadeset učenika je uključeno u program. Sastojao se je od 16 uzastopnih radionica, a provodile su ih logopedinja Tomislava Knežević i pedagoginja Nikolina Vugdelija koje su završile edukaciju za provedbu programa.

Autor NTC programa je Ranko Rajović koji je spoznaje suvremene medicine iz područja neuroanatomije, neuroendokrinologije i neurofiziologije povezao sa svakodnevnim aktivnostima djece. NTC program nastao je kao plod želje da se djeci omogući ostvarenje osobnih potencijala, ali i kao potreba da se prevladaju sve prisutnije poteškoće kao što su poremećaj govora, čitanja i pisanja. Djeca iz zemalja EU-a ostvaruju ispodprosječne rezultate na PISA-inim testovima, za razliku od djece azijskih zemalja, pa je EU istaknula veliku važnost postizanja tzv. funkcionalnog znanja, odnosno razvoja brzine razmišljanja, povezivanja i zaključivanja.

Primarna uloga NTC programa je upotreba novih otkrića iz područja neuroznanosti u učionicama i u svakodnevnom životu. Program NTC učenja je sastavljen iz različitih aktivnosti i igri za djecu, koje se temelje na saznanjima o razvoju i radu mozga i koje, kako mnoga istraživanja pokazuju, imaju pozitivan efekt na razvoj mozga u periodu kada je to najvažnije, u periodu najintenzivnijeg rasta i razvoja, od rođenja, pa do približno desete godine starosti. Igra kao unutrašnja motivacija djeteta je ključni faktor NTC programa.

Voditeljice i učenici su se zajednički razvijali i uživali u provedbi planiranih aktivnosti. Djeca su i sama osmišljavala igre, a voditeljice su na zadnjem susretu dobile visoku ocjenu. Program je zaključen zakuskom i podjelom prigodnih diploma koje je dobilo 16 učenika koje su uspješno završili program.

Piše pedagoginja Nikolina Vugdelija, prof.

objavio: Ivana Čarapina   datum: 1. 5. 2024.

1.

« Srpanj 2024 »