Predavanje o djeci Tanzanije

U petak 8. travnja 2011. godine hrvatska misionarka laikinja Ivana Parlov, članica Udruge za pomoć siromašnima u domovini i svijetu Kolajna ljubavi, održala je zanimljivo predavanje u našoj školi. U Africi je zovu „Msvahili«, u prijevodu: naša, domaća djevojka. Unatoč brojnim predrasudama tipa »Zašto moraš ići dolje?«, otputovala je prije dvije godine u Tanzaniju  »na dva mjeseca«, a ostala gotovo godinu dana.

Potaknuta životom i djelom Majke Terezije, hrvatska profesorica upustila se u neizvjesnu afričku avanturu sa samo jednom željom - »pomagati svom bližnjemu, gdjegod se on nalazio«.

Tijekom boravka, Ivana Parlov svakodnevno se  susretala sa siromašnim tanzanskim obiteljima u zabačenim selima, a vikendom je odlazila u nabavu osnovnih potrepština (od peciva do lijekova) za dječake i djevojčice koji su, uglavnom bez jednog ili oba roditelja, živjeli kod svojih širih obitelji - baka, djedova, stričeva... Sve to ju je potaknulo da  pokrene projekt sirotišta vrijedan 100 tisuća eura za djecu bez oba roditelja u gradu Songei na jugu te afričke države. Ivana je za vrijeme boravka u Tanzaniji, u koju je otišla na poziv nadbiskupa Norberta Mtege iz Songee, kao profesorica hrvatskog i njemačkoga jezika volonterski predavala u osnovnoj i srednjoj školi te na tamošnjem teološkom sveučilištu. Tijekom predavanja nazočnima je približila sve teškoće s kojima se susreću tamošnja djeca za koje je učenje luksuz kojem sva djeca teže, o školama u kojima nema ni osnovnih uvjeta za školovanje, o tradiciji u kojoj djeca žive...

Gošći se u ime škole zahvalila ravnateljica Božena Nikoletić koja je tom prigodom istaknula kako će u dogovoru s djelatnicima i učenicima pronaći način da se u akciju pomoći djeci Tanzanije uključi i OŠ Stjepana Radića. S gđicom Ivanom smo se dogovorili da škola postane prijatelj sirotišta sv. Ante, kako bi djeca mogla međusobno razgovarati i upoznati putem skypa. Predavanje je organizirala pedagoginja Nikolina Vugdelija.

objavio: Administrator   datum: 8. 4. 2011.

1.

« Srpanj 2024 »