18. svibnja - MEĐUNARODNI DAN MUZEJA

Svake godine 18. svibnja obilježava se Međunarodni dan muzeja širom svijeta kako bi muzeji skrenuli pozornost javnosti na kulturnu baštinu i ulogu muzeja u njenom komuniciranju. Međunarodna muzejska zajednica (ICOM) pokrenula je obilježavanje 1977. godine, a od 1992. godine provodi se na određenu temu. U Hrvatskoj se Međunarodni dan muzeja obilježava od 1980. godine uz pomoć Muzejskog dokumentacijskog centra.

U Hrvatskoj realizacija edukativne muzejske akcije (EMA) započinje u travnju, a završava na Međunarodni dan muzeja ili Europsku noć muzeja. Tema ovogodišnje manifestacije je „Muzeji za edukaciju i istraživanje“ te se želi istaknuti značaj muzeja kao dinamičnih obrazovnih ustanova koje gaje i potiču učenje, otkrivanje i razumijevanje. Manifestacija želi ukazati na potencijal baštinskih ustanova u pružanju sveobuhvatnog edukativnog iskustva s ciljem podizanja svijesti o važnosti osiguravanja jednakog pristupa kvalitetnom obrazovanju, razvijanja inkluzivnog demokratskog društva kao temelja za gradnju održive budućnosti koja podrazumijeva i racionalno gospodarenje prirodnim resursima.

Arheološki muzej Narona u Vidu slavi 17. rođendan uz Međunarodni dan muzeja i Europsku noć muzeja. Muzej je otvoren za posjetitelje na Međunarodni dan muzeja 18. svibnja 2007. godine. Posebnost Arheološkog muzeja Narona jest činjenica da je sagrađen nad arheološkim lokalitetom prema arhitektonskom dizajnu Gorana Rake. Unutar suvremene arhitekture prezentirani su in situ ostaci rimskog hrama Augusteuma te ostali arheološki nalazi pronađeni na prostoru nekadašnje rimske kolonije Narone. Najznačajnije je otkriće rimskog hrama Augusteuma na lokalitetu Plećaševe štale tijekom 1995. i 1996. godine. Arheološka iskapanja predvodio je poznati arheolog Emilio Marin. Među nalazima ističe se sedamnaest statua s prikazima rimskih careva i članova njihovih obitelji. Učenice Ema Gujinović, Josipa Prce i Sara Rajič iz Povijesne skupine izradile su plakat povodom obilježavanja Međunarodnog dana muzeja.

Više zanimljivosti o muzeju možete pronaći OVDJE.

Piše učiteljica povijesti Mandica Boras, prof.

objavio: Ivana Čarapina   datum: 20. 5. 2024.

1.

« Srpanj 2024 »