Izvanučionička nastava na Ušće Neretve

Vesela družina avanturista – učenici IV. D razreda OŠ Stjepana Radića, zajedno sa svojom učiteljicom Marijanom, 14. svibnja bili su su na terenskoj nastavi kako bi proširili znanja i u prirodi vidjeli biljni i životinjski svijet koji obitava na tom području. Pridružila im se i biologinja Iva Rajković Alendar, koja im je pomogla da otkriju tajne svijeta ptica. Destinacija? Ornitološko-ihtiološki rezervat Ušće Neretve, dom brojnim pticama koje samo čekaju da ih upoznamo.

Pišu: Iva Rajković Alendar i Marijana Curić

Klikom na OPŠIRNIJE doznajte više informacija o ovoj izvanučioničkoj nastavi.

Naš prvi zadatak bio je naučiti se koristiti durbinima i dalekozorima kako bismo što bolje promatrali ptice. Djeca su bila oduševljena kad su prvi put ugledala ptice kroz njih, osjećajući se kao pravi istraživači divljine.

Nakon što smo savladali osnove promatranja, krenuli smo u potragu za pticama. Prvi smo naišli na gnijezdo piljaka, gdje su ptice sletjele i hranile svoje mlade. Djeca su bila oduševljena ovim prizorom, promatrajući kako majke ptice hrane svoje mlade i brinu se o njima.

Nastavili smo dalje kroz rezervat, susrećući razne vrste ptica: patke, čaplje, vrance, ćurline, piljke, lastavice, pčelarice – svaka je ptica bila prilika za učenje i divljenje.

Pričali smo o važnosti očuvanja staništa ptica i kako možemo pomoći u zaštiti divljih životinja.

Dok smo se vraćali u školu, nosili smo sa sobom ne samo uspomene na predivne ptice koje smo vidjeli, već i nova znanja o njima i svijetu oko nas.

U razredu, tijekom nastave hrvatskog jezika i prirode i društva, učenici su istraživali o svakoj ptici koju su  na ušću vidjeli. Koristeći se internetskim izvorima, napravili su bilješke i pročitali ih u razredu.

Na satu likovne kulture učenici su crtali iste ptice prema promatranju.

objavio: Ivana Čarapina   datum: 22. 5. 2024.

1.

« Srpanj 2024 »