Projekt „Read your way to better English”

„Read your way to better English” školski je projekt koji se provodi u mnogim školama diljem Hrvatske koristeći digitalnu knjižnicu Oxford Reading Club s više od 700 naslova e-knjiga. Zahvaljujući Dubrovačko-neretvanskoj županiji koja je financirala nabavu pristupnih kodova za digitalnu knjižnicu Oxford Reading Club za razdoblje od osam mjeseci, učenici naše škole dobili su priliku sudjelovati u ovom projektu. Tako su tijekom ove školske godine članovi Novinarske skupine engleskog jezika sa svojom nastavnicom Katom Jelačić imali priliku birati među mnoštvom zanimljivih tema iz bogatog Oxfordovog književnog opusa. Cilj je ovog školskog projekta potaknuti učenike na čitanje na stranom jeziku, razviti kod učenika naviku čitanja kao i ljubav prema čitanju. Učenici su također sudjelovali na interaktivnim i korisnim radionicama čiji je cilj promicanje čitalačke pismenosti kod mladih.

Učenici su čitali različita djela prilagođena njihovom stupnju znanja engleskog jezika na motivacijskim i kreativnim radionicama, ali i kod kuće u sklopu istraživačke aktivnosti. Na kreativnim su radionicama na različite načine interpretirali pročitana djela tako što su timskim radom osmišljavali i izrađivali kvizove, društvene igre, postere, različite pisane uratke, glumili, vodili grupne rasprave po ulogama i sl. Na taj su način interpretirali djela te dali svoj kritički osvrt i mišljenje o pročitanom djelu na engleskom jeziku.

Čitanjem i interpretacijom različitih književnih djela učenici su stekli i znanje drugih predmetnih područja, bilo društvenih, jezičnih ili prirodnoslovnih. Također, na samim su kreativnim radionicama koristili znanja iz drugih predmetnih područja u izradi različitih materijala. Nakon čitanja određene knjige učenici su provodili razne aktivnosti. Uporabom digitalnih alata unaprijedili su svoje informatičko znanje. Tako su izrađivali avatare kojima su prikazali likove iz određenog djela. Opisivali su likove, snimali zvučne zapise i postavili ih na Padlet, te ih prezentirali ostalim učenicima u razredu. Također su izradili digitalni strip u Canvi u kojem su prikazali najdraže poglavlje e-knjige. Izrađivali su postere u papirnatom i digitalnom obliku i prijavili se na natječaj „Oxford Reading Club Spring Competition″. Nadamo se da će netko od naših učenika biti nagrađen za marljiv i predan rad te za doprinos ovom projektu. Neke od njihovih radova možete vidjeti u galeriji.

Art - poster by Nikolina Vučković and Petra Vučković

Why we recycle - poster by Karmela Barbir and Sara Gujinović

All about ocean life - digital poster by Dina Marević

Čitalačka je pismenost temelj za uspjeh u svim predmetnim područjima, preduvjet aktivnom životu i izravno je povezana s cjeloživotnim učenjem. I kao što je slavni Walt Disney rekao: „Više je blaga u knjigama nego na cijelom otoku s blagom.” Zato čitajte i obogatite svoj duh jer čitanjem razvijamo maštu i potičemo kreativnost, a život nam postaje kvalitetniji i ispunjeniji.

piše nastavnica engleskog jezika Kata Jelačić

objavio: Administrator   datum: 28. 5. 2024.

1.

« Srpanj 2024 »