LJEKOVITO I AROMATIČNO BILJE

Tijekom provedbe različitih aktivnosti u projektu „Ljekovito i aromatično bilje“ učenici su pokazali veliki interes.

Koristeći se dječjom inicijativom kao poticaj za rad, a u želji da dobijemo što više odgovora na dječja pitanja, u našu školu pozvan je Ivan Mihaljević, profesor iz Srednje poljoprivredne i tehničke škole Opuzen koji je zanimljivim, stručnim i duhovitim predavanjem upoznao učenike s osnovnim karakteristikama ljekovitog bilja u našem kraju.

Zadatci predavanja bili su: razvijanje osjetljivosti za prirodno liječenje ljekovitim biljem u slučajevima gdje je to moguće u vidu prevencije pa čak i liječenja, stjecanje novih spoznaja o različitim vrstama te podržati interes djece da svoja znanja mogu primijeniti kod kuće.

Učenike je na stolovima dočekalo bilje koje su mogli pomirisati, bočice sa maceratima, destilatima, ekstraktima biljaka, kreme, eterična ulja i difuzor. Iscrpno predavanje često je bilo popraćeno pitanjima učenika. Na primjer: "Zašto se čaj od kadulje ne smije piti u većim količinama?", "Kako pravilno brati ljekovito bilje?"  "Koja je biljka Vama najdraža?"

Tako smo saznali kako se ljekovite biljke koriste u službenoj ili narodnoj  medicini za liječenje bolesti i očuvanja zdravlja ljudi. Postoji preko 350 000 biljaka na svijetu, a danas se u ljekovite svrhe koristi oko 12 000 vrsta biljaka. Kod nas se koristi oko 500 vrsta koje imaju ljekovita svojstva.

Neke ljekovite biljke spadaju i u skupinu aromatičnih biljaka te se koriste u kulinarstvu, prehrambenoj industriji, kozmetičkoj industriji i slično.

Najvažnije ljekovite biljke koje se koriste u našem kraju su kadulja, lavanda, ružmarin, primorski vrijesak, majčina dušica, bijeli sljez, neven, mirta, kamilica te paprena metvica.

Tako smo za kadulju naučili da ublažava upalu grla i desni, lavanda pomaže kod migrene i nesanice, ružmarin se koristi za cirkulaciju i probavu, vrijesak pomaže kod raznih infekcija, majčina dušica će pomoći kod raznih upala, bijeli sljez blagotvorno djeluje na suhi kašalj i nadraženost sluznice, neven koristimo kod raznih upala kože, mirtu koristimo za dišne tegobe, kamilicu za smirenje, a paprenu metvicu kod probavnih tegoba i za smirenje.

Na samom kraju izlaganja uz gromoglasan pljesak profesoru Ivanu Mihaljeviću uručena je zahvalnica naše škole za nesebično dijeljenje znanja i podršci koju nam je pružio prilikom provođenja projekta „Ljekovito i aromatično bilje" .

A kako nam je bilo pogledajte u fotogaleriji.

piše: Tomislav Tomić, prof

objavio: Administrator   datum: 1. 6. 2024.

1.

« Srpanj 2024 »