Dan državnosti Republike Hrvatske – 30. svibnja

Dan državnosti obilježava se u spomen na konstituiranje prvoga demokratski izabranog višestranačkog Sabora 30. svibnja 1990. godine.  Naime, tada su zastupnici novog Sabora Socijalističke Republike Hrvatske izabrali za predsjednika Sabora Žarka Domljana te za potpredsjednike Ivicu Percana, Stjepana Sulimanca i Vladimira Šeksa.

Za predsjednika Izvršnog vijeća Sabora izabran je Stjepan Mesić, dok je za predsjednika Predsjedništva Socijalističke Republike Hrvatske Franjo Tuđman.  U svom prvom govoru pred novoizabranim zastupnicima Franjo Tuđman naglasio je kako konstituiranje prvog višestranačkog Sabora predstavlja prvi korak na povratku hrvatskoga naroda i njegove države europskoj civilizacijskoj, političkoj, kulturnoj i gospodarskoj tradiciji.

Prvi izborni krug višestranačkih izbora u Socijalističkoj Republici Hrvatskoj održan je 22. i 23. travnja 1990. godine, a drugi krug 6. i 7. svibnja 1990. Izbori su bili raspisani za tri vijeća – Društveno-političko vijeće, Vijeće općina i Vijeće udruženog rada unutar tadašnjeg sabora. Višestranačkim izborima prethodilo je odobrenje registriranje novih političkih stranaka i usvajanje ustavnih amandmana kojima su legalizirani višestranački izbori u veljači 1990.

Izbori su provedeni po većinskom sustavu, a za 351 zastupničko mjesto natjecale su se 33 stranke i 16 udruženja s ukupno 1705 kandidata. Hrvatska demokratska zajednica dobila je 205 mandata te je dobila 42 posto osvojenih glasova. Drugo mjesto osvojio je Savez komunista Hrvatske – stranka demokratskih promjena sa 107 mandata, dok treće mjesto zauzela je Koalicija narodnog sporazuma sa 21 mandatom. Srpska demokratska stranka dobila je 5 mandata, dok je preostalih 13 mandata pripalo nezavisnim zastupnicima i zastupnicima nacionalnih manjina.

Prigodni pano izradile su učenice Ema Gujinović, Josipa Prce i Sara Rajič iz Povijesne skupine. Više informacija možete saznati OVDJE.

Piše učiteljica povijesti Mandica Boras, prof.

objavio: Ivana Čarapina   datum: 31. 5. 2024.

1.

« Srpanj 2024 »