Izlet učenika 5. a, b i c razreda

Posjet špilji Vranjači i gradu Sinju

Nakon što smo danima proučavali vremenske prognoze, došlo je dugo iščekivano jutro kada su učenici 5. a, b i c razreda zajedno sa svojim razrednicama Katicom Višticom, Tildom Vekić, Ivom Stojić Dominiković te učiteljicama pratiteljicama Nikolinom Nikše i Danijelom Vučinom 31. svibnja  krenuli na jednodnevni izlet. Učenici su jedva dočekali ukrcati se u autobus i krenuti na izlet u špilju Vranjaču i grad Sinj. Oko 9 sati došli su u podnožje Mosora, u zaselak Punde. Nakon 300 metara makadamskog puta došli su do ulaza u kršku ljepoticu špilju Vranjaču, formiranu prije 65 milijuna godina. Vodič je učenicima ispričao zanimljivu priču o tome kako je špilja  nastala i kako je otkriven njen drugi dio, poseban po špiljskim ukrasima. U sat vremena vodič je učenike vodio do najdubljeg dijela špilje na 107 metara, pokazujući svu raskoš špiljskih ukrasa: stalaktita, stalagmita  te špiljskih stupova. Učenici su prošli kroz 360 metara špiljskih kanala unutar druge dvorane, udišući svježi špiljski zrak na stalnih 15 Celzijevih stupnjeva. Pod dojmom prirodne ljepote špilje, učenici su krenuli na ranč Mustang gdje im je bio organiziran ručak. Učenici su imali priliku jahati konje, te se igrati u prirodi.

Uz zanimljive vodiče prošetali su viteškim gradom Sinjom, te posjetili franjevački samostan i svetište Gospe Sinjske. Učenici su imali priliku vidjeti sliku Čudotvorne Gospe Sinjske koju su vjernici ukrasili zlatnom krunom i drugim nakitom od zlata i bisera.

Zatim su se učenici popeli do zvjezdolike utvrde Kamičak, te potom krenuli do Muzeja Sinjske alke u Alkarskim dvorima. Stručni vodič proveo je učenike kroz reprezentativni muzej posvećen viteškoj igri Sinjskoj Alki. Učenici su imali priliku kupiti suvenire u obliku alke da ih sjećaju na ovaj izlet. Veseli petaši vratili su se u večernjim satima svojim kućama  puni dojmova s njihovog prekrasnog izleta.

Fotogaleriju možete pogledati klikom na OVDJE

Piše uč. geografije Tilda Vekić, prof.

objavio: Ivana Čarapina   datum: 4. 6. 2024.

1.

« Srpanj 2024 »