DAN ŠKOLE 2024.

Kraj nastavne godine iznimno je važan za učenike i učitelje Osnovne škole Stjepana Radića jer obilježavaju svoj dan, Dan škole. 7. lipnja u Gradskom kulturnom središtu zajedno s roditeljima i dragim gostima podijelili smo radost brojnih  ostvarenih uspjeha i ove godine u znanju, sportu i kreativnom stvaralaštvu.  Taj dan bio je posebno emotivan. Nakon 38 godina predanog rada u ulozi učiteljice i ravnateljice, gospođa Božena Nikoletić odlazi u zasluženu mirovinu.  U svom emotivnom govoru  svima je zaželjela srdačnu dobrodošlicu i zahvalila  na potpori i poštovanju u zajedničom radu. Proslavi našega dana nazočili su gradonačelnik Grada Metkovića gosp. Dalibor Milan i bivši ravnatelj Škole Drago Popović.

Radosna dječja lica blistala su na pravoj ljetnoj pozornici koju je postavio učitelj likovne kulture Ante Leko. Pjesama, recitacija i plesa nije nedostajalo u prvom dijelu programa, a učenice Ema Jerković i Luca Bebić izvrsno su vodile i predstavile učenike i njihove mentore.

Na početku svečanosti školski zbor pod vodstvom časne Mile Deak  otpjevao je himnu,  a na klaviru ih je pratila učenica Lucija Kuzman. Ljubav nas pokreće, veseli, daje nam krila. Što sve vole i  kakve su volje, Bachovom pjesmom Ah, što volim  predstavio nam se Mali zbor koje je pripremila časna Mila Deak.

Uspjesi naših učenika na smotrama literarnog, novinarskog i dramskog stvaralaštva nikako nisu slučajni, za njih se počinjemo pripremati već u prvom razredu. Još jednom su pokazali svoja dramska umjeća i pokazali nam kako su predstavljali svoju Školu i mentore na Županijskom natjecanju iz Lidrana. Učenici 2. razreda Marija Dropuljić, Mara Ćosić i Jure Vukojević igrokazom Kakva je to ljubav bila pokazali kakva je njihova ljubavna situacija i koje ih brige muče. Učiteljica Sandra Šutalo ih je pripremila i sigurno pomogla u rješavanju ljubavnih problema. Tko od nas ne voli čitati bajke i zamišljati se u ulozi prekrsne princeze? U bajku se umiješa princ na bijelom konju koji živi u velikom dvorcu. Ma, znate već kako bajka završava. No, učenica 2. razreda Sara Krstičević tvrdi da ima priča koje su toliko strašne da joj se od njih ledi krv u žilama. Monolog Snjeguljica i sedam patuljaka na drugi način pokazao nam je da nije sve baš ružićasto, nasmijala nas do suza, a kao nagradu dobila je ogroman pljesak. A za odličnu izvedbu pobrinula se učiteljica Ana Ćužić.  Narodnu pjesmu  Izjelica na pozornicu je donijela Karla Šapina. Pjesma govori o  osobi koja neumjerno jede, a Karlu je pripremila knjižničarka Ivana Čarapina.

Ove godine obilježavamo 150. godišnjicu rođenja naše Ivane Brlić-Mažuranić. Priče iz davnine vječna su inspiracija, a likovi poput Potjeha, Malika Tintilinića, Regoča i sićušne Kosjenke svima su nam poznati. Na pozornici su se  predstavili  učenici Dramske skupine nastavnice Tatjane Hazirović-Juračić i odveli nas u prošlost kratkim Igrokazom našem hrvatskom Andersenu u čast.

Naša škola uvijek je bila otvorenog srca za svu djecu. Prije nekoliko godina po prvi put u našu Školu došli su učenici iz Ukrajine koji su  na pozornicu donijeli dašak svoje kulture i tradicije. Djevojčica Maria Rozbakov uz podršku kolega Tije Gutić, Ane Klobučić i Matea Barišića otpjevali su pjesmu Oj, Marčinko uz klavirsku pratnju Lucije Kuzman. Učenike je pripremila učiteljica Andrijana Kiridžija.

Za kraj priredbe ostavili smo najmlađe, ali i najslađe članove. Ples i pjesma čine dio našeg života. Povezuju nas nekom neraskidivom vezom. Naši drugaši Plesne skupine učiteljice Anje Batinović pokazali su svoje plesno umijeće uz pjesmu Ja sam za ples. A nakon nastupa Elene Arnaut i njezine preslatke plesne pratnje učenika 2. razreda i nama je riba postala omiljena. Pjesmu  Riba ribi grize rep s učenicima pripremila je učiteljica Ana Ćužić.

Pjesmom Ljubav i mir koju je izveo Mali zbor želimo cijelom svijetu poručiti da nam je upravo to potrebno za sreću i bezbrižno djetinjstvo. Naše male slavuje pripremila je časna Mila Deak.

Sigurno ste među izloženim uradcima naše učeničke zadruge Crveni ždral u predvorju GKS-a pronašli nešto na svoju radost! Radosno nastavljamo i dalje i vidimo se dogodine!

Koordinatorica prvoga dijela svečane priredbe je Sandra Šutalo, konferansu je napisala Manuela Šiljeg Malezija.

Uslijedio je drugi dio svečane dodjele priznanja najuspješnijim učenicima i njihovim mentorima koji je koordinirala naša  knjižničarka Ivana Čarapina, a vodili učenici  Vicenca Lučin i Filipa Krajina. Knjižničarka Ivana je uz konferansu ovog dijela programa pripremila nagrade i priznanja učenicima i zahvalnice učiteljima koji su na natjecanjima u znanju, spotru i smotrama osvojili 1., 2. i 3. mjesto na županijskoj razini i sudjelovali na državnim natjecanjima. Na Danu škole nagrađeni su i pobjednici školskih natječaja Fotografija godine i Najljepše pismo ocu Anti Gabriću.

Piše uč. hrvatskoga jezika Iva Stojić Dominiković, prof.

objavio: Ivana Čarapina   datum: 18. 6. 2024.

1.

« Srpanj 2024 »