Suradnja Instituta za hrvatski jezik i OŠ Stjepana Radića

Održane radionice programa

RIJEKOM NERETVANSKIH RIJEČI  – od kuće do škole

Ministarstvo kulture i medija u sklopu Programa zaštite i očuvanja nematerijalnih kulturnih dobara u 2024. godini odobrilo je program Rijekom neretvanskih riječi – od kuće do škole Instituta za hrvatski jezik koji se provodi u suradnji s OŠ Stjepana Radića u Metkoviću.

Upravo je u OŠ Stjepana Radića održan prvi projektni sastanak, a dr. sc. Bruno Nahod održao je i prvu računalnu radionicu s knjižničarkom Ivanom Čarapinom, prof. i dipl. bibl., suradnicom na projektu. Predstavljeni su temelji suvremene računalne leksikografije s posebnim osvrtom na posebnosti izrade dijalektološkoga rječnika. Također je predstavljena dorađena shema Maloga slikovnog zavičajnog rječnika neretvanskoga kraja te je uživo prikazan način obrade rječničke natuknice u TLex okruženju.

Voditeljica projekta dr. sc. Perina Vukša Nahod održala je dijalektološku radionicu učenicima 2. a razreda te ih je s učiteljicom Anom Ćužić, dipl. uč. razredne nastave uvela u dijalektološki svijet.

Učenici su imali priliku upoznati se s temeljnim značajkama i prostiranjem svih triju hrvatskih narječja: štokavskoga, čakavskoga i kajkavskoga. Zajedno su bilježili specifičnosti pojedinih govora koje poznaju, a posebice su nastojali istaknuti što je slično, a što različito među neretvanskim govorima.

Učenici su otkrili čari terenskoga istraživanja, ali i teškoće s kojima se mogu susresti tijekom rada na projektu. S veseljem su i sudjelovali u igri prepoznavanja riječi iz različitih mjesnih govora.

Na koncu su na ovim visokim temperaturama osvježenje pronašli u dinjama i lubenicama – doznali su koliko sve naziva za dinju i lubenicu postoji u hrvatskim govorima, ispisivali su ih na ploči i karti te time stekli još jedan uvid u leksičko bogatstvo i raznovrsnost naših dijalekata.

Nova znanja i iskustva iskoristit će ovoga ljeta dok u bilježnice budu bilježili riječi svojih baka i djedova.

objavio: Ivana Čarapina   datum: 26. 6. 2024.

1.

« Srpanj 2024 »