14. veljače - MEĐUNARODNI DAN DARIVANJA KNJIGA

Učitelji OŠ Stjepana Radića obilježili

Međunarodni dan darivanja knjiga

Da su knjige i čitanje fenomeni koji zaokupljaju ljudski rod gotovo od njegovih začetaka, svjedoči i niz izreka, poslovica, maksima i citata o knjigama i čitanju, a posebno je lijep ovaj egipatski zapis u kojem se navodi:

"Knjiga je vrjednija od svih spomenika ukrašenih slikama, reljefom i duborezom, jer ona sama gradi spomenike u srcu onoga koji je čita."

Na dan koji  posebno slave zaljubljeni, 14. veljače, obilježava se Međunarodni dan darivanja knjiga. Pokrenula ga je dječja autorica Amy Broadmoore 2012. godine s ciljem da se kod djece i odraslih potakne interes za čitanje i darivanje.

OŠ Stjepana Radića  priključila se prvi put  2016.  godine obilježavanju Međunarodnog dana darivanja knjiga u akciji "Čitam, dam, sretan sam – svoju knjigu daruj i tuđa srca obraduj!"  Naši su se učenici tada rado odazvali akciji prikupljanja te gotovo 400  dobro očuvanih slikovnica i knjiga darovali Općoj bolnicu u  Dubrovniku i Dječjem vrtiću Metković.

Ove su godine  naši učitelji u akciji.  Nesebično i s ljubavlju, lijepo omotane i ukrašene knjige  darovane su iz ruke jednog učitelja u ruke drugog da zabave, odmore i nadahnjuju sve one koji ih budu čitali. Bila je to opuštena i predivna večer u kojoj se osim razmjene knjiga u popularnoj igri izvlačenja, pjevalo i recitiralo nešto ljubavno. Učiteljima nije bila strana ni romantika;  mirisne svijeće i   šarene zrake raspršene po zidovima dale su naslutiti da školski prostor, prema potrebi, može poprimiti puni intimniji ugođaj.

Ravnateljica Božena pobrinula se da na stolu bude svega, učiteljica Aleksandra stvorila je čarobnu atmosferu za poželjeti, a knjižničarka Ivana pobrinula se da uz knjigu svatko dobije svoju ljubavnu pjesmu. Uz gitaru učitelja Zorana, recitaciju i smijeh, a s novom knjigom ispod ruke Dan darivanja knjiga ostat će još dugo u lijepom sjećanju.

Hvala svima koji su se odazvali pozivu i ovu večer učinili jako posebnom.

Klikom na OPŠIRNIJE pogledajte fotogaleriju!

objavio: Ivana Čarapina   datum: 15. 2. 2019.

« Svibanj 2024 »