27. siječnja - MEĐUNARODNI DAN SJEĆANJA NA HOLOKAUST

Obilježava se 75. godišnjica oslobođenja nacističkog logora Auschwitz-Birkenaua

Kada je sovjetska Crvena armija 27. siječnja 1945. godine upala u kamp smrti Auschwitz-Birkenau u Poljskoj, konačno je stavljena tačka na najgori zločin u modernoj povijesti čovječanstva, no, razmjeri genocida počinjenog u Drugom svjetskom ratu i 75 godina poslije lede krv u žilama.

Šest milijuna ubijenih Židova i 11 milijuna ostalih zastrašujuće su brojke koje su za sobom ostavile snage nacističke Njemačke i njenih saveznika, a koje su u svom divljačkom progonu i eliminaciji "niže rase" upotrebljavale metode nezamislive normalnom ljudskom umu.

Taj siječanjski dan, kada su sovjetski vojnici oslobodili Auschwitz i svijetu prenijeli prizore horora i užasa, obilježava se kao Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta. Cijela međunarodna zajednica obilježava sjećanje na žrtve Holokausta jer on je je jedan od najtragičnijih događaja ne samo židovske, već ukupne svjetske povijesti, te narodi svijeta iz njega trebaju učiti. Učenjem i govorenjem pune istine o Holokaustu, posebno u državama u kojima je počinjen, kao što je to bio slučaj u Hrvatskoj, smanjivat će se i danas široko rasprostranjeni, a na mnogo mjesta i jačajući antisemitizam, ksenofobija i mržnja prema manjinama. Učenjem o Holokaustu učenicima se pomaže u razmišljanju o zloupotrebi moći, odgovornosti pojedinaca, grupa i nacija u slučaju kršenja ljudskih prava.

Učenici razvijaju osjećaj za vrijednost različitosti u društvu i svijest o potrebi zaštite manjina.

Povodom obilježavanja Međunarodnog dana sjećanja na holokaust u OŠ Stjepana Radića organizirat će se projekcija filma s temom holokausta za učenike 8. razreda.

O točnom terminu održavanja filmske projekcije uskoro!

objavio: Ivana Čarapina   datum: 27. 1. 2020.