preskoči na sadržaj
Vijesti

10. listopada – Međunarodni dan mentalnog zdravlja

Svjetska zdravstvena organizacija je 10. listopada proglasila Međunarodnim danom mentalnog zdravlja. Svrha obilježavanja ovoga dana je podizanje svijesti o problemima vezanima za mentalno zdravlje te pružanje prilike osobama, organizacijama i institucijama koje se bave zaštitom mentalnog zdravlja da promoviraju svoj rad i u suradnji sa zajednicom rade na poboljšavanju uvjeta za pružanje odgovarajuće zaštite mentalnog zdravlja.

Biti mentalno zdrav znači imati sposobnost uspješnog djelovanja, što znači  biti  produktivan u aktivnostima, imati ispunjene odnose s ljudima, suočavati se s problemima i biti spreman na promjenu.

Djeca i mladi tijekom odrastanja i sazrijevanja još uvijek uče kako se koristiti svojim sposobnostima da bi uspješno rješavali životne izazove. Psihičke smetnje remete to učenje i narušavaju odnose s vršnjacima, roditeljima i nastavnicima te otežavaju uspješno obavljanje školskih obaveza.

Školski neuspjeh može biti okidač za pojavljivanje različitih problema mentalnog zdravlja, ali i obrnuto.  Narušeno mentalno zdravlje u dječjoj dobi i suočavanje s mentalnim problemima tijekom adolescencije rizični su čimbenici za probleme mentalnog zdravlja i lošiju kvalitetu života te ostvarivanje osobnih potencijala u kasnijoj dobi.

U razrednome odjelu od 25 učenika njih 5 se suočava s problemima mentalnog zdravlja koje mogu otežavati učenje ali i odnose s vršnjacima, roditeljima i nastavnicima. Od njih 5 s problemima mentalnog zdravlja samo jedan dobiva stručnu pomoć. Podaci Svjetske zdravstvene organizacije naglašavaju da se 50% svih mentalnih poremećaja pojavljuje do 14 godine, a anksiozni poremećaji već u razdoblju od 6. do 14. godine.

Zbog svega navedenog, u OŠ Stjepana Radića se ovaj tjedan provode aktivnosti u sklopu obilježavanja Dana mentalnog zdravlja. Provode se Satovi razrednika na zadanu temu, a pedagoginja Vugdelija je pripremila zelene vrpce za učitelje, te prigodni pano uz pomoć nastavnika likovne kulture Ante Leke.

 

U 3.a i 3.b razredu, koji su uključeni u eTwining projekt Me, Myself & I (Ja, i sva moja lica), kao uvodnu aktivnost uz podršku svojih učiteljica Ane Ćužić i Ivane Sršen učenici su odgovorili na sljedeća pitanja:

1. Navedi bar tri osobine po kojima si jedinstven/a?

2. Kako se opuštaš u slobodno vrijeme?

3. Što radiš kada si neraspoložen/a?

4. Na što prvo pomisliš kada čuješ pojam "mentalno zdravlje"?

Potom je održan Sat razrednika uz prikladni video koji je djeci bio toliko zanimljiv da su ga htjeli pogledati više puta. Kao završna aktivnost bio je rad na maskoti. No, nju ćemo vam naknadno otkriti.  Pedagoginja Vugdelija djeci je pripremila prigodne letke koje su ponijeli kući kako bi ih proučili zajedno sa svojim roditeljima.

Klikom OVDJE se ćete pronaći letak na kojem možete pronaći načine kako razvijati mentalno zdravlje unutar svoje obitelji, naravno uz uvjet da se aktivnosti prilagode dobi djeteta.

ZAPAMTITE:

MENTALNO ZDRAVLJE VAŽNO JE BAŠ KAO I FIZIČKO ZDRAVLJE!

Piše pedagoginja Nikolina Vugdelija, prof.




Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju
objavio: Ivana Čarapina   datum: 9. 10. 2020.

Tražilica

OGLASNA PLOČA

 



DOKUMENTI


ŠKOLSKI AKTI

Kalendar
« Ožujak 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
Prikazani događaji


Anketa
Kakav imate odnos sa svojim roditeljima?





KORISNI LINKOVI
Korisni linkovi

Časopisi
 • Drvo znanja
 • Bug
 • Geo


Pitanja i odgovori
 Naslov: FAQ

  • Naj 10 pitanja

  • Nedavna pitanja

  • Arhiva pitanja

Forum




preskoči na navigaciju