SVJETSKI DAN LJUBAZNOSTI

Na inicijativu Svjetskog pokreta za ljubaznost, u Tokyju je 13. studenog 1998. godine održana konferencija o ljubaznosti i tom je prilikom donesena posebna deklaracija koja među ostalim govori o toleranciji i prihvaćanju različitosti. Naglašavajući važnost spomenute deklaracije, upravo je 13. studenoga odabran kao Svjetski dan ljubaznosti i obilježava se u cijelome svijetu.

Zaboravimo li ponekad što znači riječ ljubaznost? Ljubaznost ili uljudnost je osobina onoga koji je ljubazan, koji je u ophođenju ugodan; srdačan, susretljiv.

Ove godine smo i u našoj školi u sklopu eTwinning projekta Me, Myself & I obilježili Svjetski dan ljubaznosti kako bismo podsjetili učenike i učitelje na tu poticajnu osobinu. Učenici 3.a i 3.b razreda sa svojim učiteljicama Anom Ćužić i Ivanom Sršen su na Satu razrednika razgovarali o ljubaznosti i toleranciji te napravili prigodne plakate. Njihove izreke su pomogle pedagoginji Nikolini da pripremi listiće s uljudnim porukama koje su ostali učenici mogli preuzeti na oglasnoj ploči i zadržati ih za sebe ili pokloniti drugome.

Poznati Romano Guarini, govoreći o uljudnosti, prisjetio se zgode iz svoga djetinjstva - kaže: "Kad sam ja još išao u školu - a sad  od toga ima dosta vremena - jednom mi je rekla neka vrlo cijenjena gospođa: "Ne zaboravi da postoji velika ljubav prema bližnjemu, ali postoji i mala ljubav prema bližnjemu! Za veliku će doći njezino vrijeme, kad bude trebalo pomoći u hitnoj nevolji ili u opasnosti biti pri ruci. Za malu je ljubav uvijek vrijeme, jer ona spada u svakidašnjicu. To je uljudnost." Tu riječ nisam nikada zaboravio."

Zapamtite: “Ljubaznost je gotovo uvijek veća kad se prima nego kad se daje. Ono što za tebe može biti sitnica za ponuditi, onome tko prima može značiti nevjerojatno puno.“ Ralph Marston."

objavio: Administrator   datum: 14. 11. 2020.

« Svibanj 2024 »