Dani medijske pismenosti

Dani medijske pismenosti se ove godine održavaju od 19. do 25. travnja, s različitim aktivnostima i u tjednima prije i poslije. Četvrtu godinu zaredom projekt se provodi u organizaciji Agencije za elektroničke medije i Ureda UNICEF-a za Hrvatsku te brojnih drugih partnera, pod pokroviteljstvom Ministarstva znanosti i obrazovanja i Ministarstva kulture i medija.

Cilj Dana medijske pismenosti je osvijestiti javnost o važnosti medijske pismenosti i osigurati što većem broju građana, posebice djece i mladih, prilike za učenje o medijima. Naglasak je ove godine na utjecaju medija na mentalno zdravlje djece i mladih, no i dalje će se posebna pažnja posvećivati aktualnom problemu dezinformacija i lažnih vijesti te općenito razvoju vještina kritičkog sagledavanja medijskih sadržaja, kao i boljeg razumijevanja kako različiti mediji funkcioniraju.

U sklopu Dana medijske pismenosti, pedagoginja Nikolina Vugdelija održala je predavanja za roditelje učenika petih razreda. Predavanja su se zbog epidemioloških uvjeta odvijala u online okruženju putem Zoom aplikacije na temu „Kako odgojiti kritičke korisnike medija“. Pedagoginja je roditelje upozorila na izazove u online okruženju te naglasila važnost poticanja kritičkog mišljenja kao jedne od ključnih vještina medijske pismenosti. Ponudila im je smjernice kako preventivno djelovati kako bi osigurali što sigurnije virtualno okruženje za svoju djecu. Učenici će se medijski opismenjavati na planiranim radionicama tijekom satova razrednika.

Ukoliko netko želi doznati nešto više o medijskoj pismenosti, brojni materijali su dostupni na portalu https://www.medijskapismenost.hr/ .

Nikolina Vugdelija, prof.

objavio: Administrator   datum: 16. 4. 2021.

1.

« Srpanj 2024 »