UKLJUČIMO SE U KAMPANJU ZELENE ČISTKE

Samo svi zajedno možemo očistiti naš svijet od otpada!

U Hrvatskoj se već deset godina uspješno provodi najveća okolišna volonterska kampanja, koja okuplja sve građane, a posebice one najmlađe u zajedničkom cilju za bolju i zeleniju budućnost, a koja ima za cilj osvijestiti važnost čistog okoliša.

U organizaciji učitelja informatike ove godine se i naša škola priključila hvale vrijednoj akciji. Na satovima Informatike učenici su razvijali održive online navike i uveli smo akcije digitalnog čišćenja kao svojevrsnu digitalnu higijenu: prikupljanjem i pravilnim odlaganjem digitalnog otpada, izradom plakata Zelene čistke, brisanjem nekorištenih aplikacija, duplikata, mutnih fotografija, videozapisa i drugih dokumenata koji ispunjavaju uređaje za pohranu virtualne „oblake“ i druge online platforme, čistili korisničke račune e-pošte, te brisali nepotrebnu e-poštu.

Digitalni otpad poprima sve veće razmjere, što za sobom povlači cirkuliranje sajber prostranstvima ogromne količine podataka iza kojih se krije isto tolika količina električne energije koja napaja cijeli taj sustav.

Svake godine internet i njegovi povezani sustavi proizvedu 900 milijuna tona CO2, što je više od godišnje proizvodnje cijele Njemačke. Neke studije procjenjuju da će za deset godina internetska mreža potrošiti 20% ukupne svjetske energije, odnosno da će do 2025. godine spremišta podataka koristiti petinu sve proizvedene energije i time postati jedan od najvećih onečišćivača. Već sada, emisije CO2 povezane s internetom veće su od emisija svjetske zrakoplovne industrije.

Nepotrebne e-poruke, datoteke, aplikacije, duplikati fotografija i videa su digitalni otpad i predstavljaju naš digitalni otisak. On se nalazi u sigurnosnim kopijama u “oblacima” koji nastavljaju trošiti električnu energiju samo da bi ih tamo pohranjivali. Svi već itekako znamo koliko je važno sudjelovanje svih u akcijama čišćenja, počevši od najmlađih dana, oblikovajući njihov odnos prema okolišu, osnaživajući ih za aktivan doprinos očuvanju okoliša kroz prepoznavanje problema otpada, divljih odlagališta te važnosti pravilnog odvajanja i odlaganja otpada.

PRIDRUŽI SE I TI AKCIJI ZELENA ČISTKA

I SUDJELUJ U ČIŠĆENJU CIJELOG SVIJETA!!

U nastavku možete pogledati poruke naših učenika u plakatima:

objavio: Administrator   datum: 16. 9. 2022.

1.

« Srpanj 2024 »