25. Natjecanje mladih Hrvatskoga Crvenog križa

U subotu,13. travnja 2024. godine u OŠ Majstora Radovana u Trogiru održano je 25. Međužupanijsko  Natjecanje mladih  Hrvatskoga Crvenog križa u organizaciji Društva Crvenog križa Splitsko-dalmatinske županije, Gradskog društva Crvenog križa Trogir i  u  suradnji s Ministarstvom znanosti i obrazovanja te Agencijom za odgoj i obrazovanje.

Cilj natjecanja je motivirati mlade za humanitarno djelovanje u zajednici, stvaranje osjećaja solidarnosti i formiranje stavova o potrebi odgovornog ponašanja prema sebi i drugima.

Na natjecanju je sudjelovalo 20 ekipa mladih i podmlatka iz Splitsko-dalmatinske i Dubrovačko-neretvanske županije. U kategoriji podmlatka, GDCK-a Metković predstavljala je već dugi niz godina, ekipa iz OŠ Stjepana Radića Metković, učenici 7. d i 7. e razreda: Lucija Zovko, Petra Vučić, Andrej Šutalo, Josipa Prce, Sara Rajič i Gabriela Ćerlek. Nakon provjere teorijskog i praktičnog znanja ekipa iz OŠ Stjepana Radića Metković osvojila je 6.mjesto od ukupno 12 ekipa u kategoriji podmladak. Mentor učenika je nastavnica iz biologije Vesna Pavlović uz podršku i pomoć ravnateljice  GDCK-a Metković Tanje Medak  i djelatnice Mirande Hajny kojima se ovim putem zahvaljujem na suradnji

Na natjecanju se provjerava znanje o pokretu Crvenog križa, Hrvatskom Crvenom križu, međunarodnom humanitarnom pravu, ljudskim pravima i pravima djeteta te znanje i vještine iz pružanja prve pomoći.

Zanimljiv i zahtjevan dio natjecanja je praktično pružanje prve pomoći u zadanom scenariju kada ekipa dođe na mjesto tzv. nesreće gdje moraju prepoznati ozljede  i brzo i točno pružiti prvu pomoć.

Znanje i vještine koje su učenici stekli bit će im korisno u svakodnevnom okruženju. Osim samog natjecanja važno je i druženje pa su svi sudionici natjecanja uz pratnju stručnog vodiča obišli znamenitosti grada Trogira  te ugodno i lijepo proveli dva dana i stekli nova iskustva i poznanstva sa svojim vršnjacima.

Veliko hvala i čestitke svim sudionicima natjecanja i onima koji su sudjelovali u organizaciji i provedbi istog. Čestitamo našim učenicima  i njihovoj mentorici na odličnom rezultatu jer su svojim  znanjem,vještinama, marljivim radom  i uzornim ponašanjem tijekom priprema i sudjelovanju na natjecanju dostojno predstavljali svoju Školu i svoj Grad.

Piše uč. prirode i biologije Vesna Pavlović, nast.

Klikom na OPŠIRNIJE pogledajte fotogaleriju.

objavio: Ivana Čarapina   datum: 15. 4. 2024.